Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych

Iwona Myrcha
Jerzy Bujalski

grupa wiekowa 14-15 lat
czas trwania 90 minut.

Temat: Błazen klasowy- funkcja z przymusu czy z wyboru.

Cele:

- Uczeń poznaje, że można być ważnym w grupie bez wygłupiania się.

- Poznaje swoje mocne strony, zalety i uświadamia sobie, że można zwracać na siebie uwagę w inny sposób.

Przebieg zajęć:

Uczniowie wchodząc do sali losują przygotowane karteczki w jednym z czterech kolorów (przypinają je do ubrania).

1. Powitanie, zajęcie miejsc w kręgu. (Osoby z jednakowymi kolorami karteczek, obok siebie):

- Witam wszystkich, którzy są dzisiaj zadowoleni - proszę żeby te osoby pomachały sobie ręką.

- Witam wszystkich, którzy lubią się śmiać.

- Witam wszystkich , którzy lubią rozbawiać innych.

- Witam wszystkich, uważają, że wygłupianie się nie zawsze jest dobre.

2. Zabawa w imiona. Prowadzący mówi swoje imię dodając do tego przymiotnik, określający dominującą cechę charakteru, kolejni uczestnicy robią to samo.

3. Moje zainteresowania. Uczestnicy otrzymują kartkę podzieloną na 4 części

 Co lubię robić po lekcjach? Co robię w weekendy?

Jak staram się spędzać wakacje?

Jakie są moje marzenia?

Na odwrocie kartki proszę o wypisanie w jakich sytuacjach zachowałbyś się poważnie.

4. Ustalenie przez wszystkich uczestników jakie sytuacje wymagają powagi, odpowiedzialności i dlaczego tak należy się zachować

- wypisanie ich na tablicy.

5. Prowadzący nawiązuje do tematu, kogo chcielibyście w życiu naśladować, kto to jest idol?

6. W grupach proszę o ustalenie swoich idoli (muzycy, pisarze, znajomi). Arkusze brystolu dzielą na pięć rubryk: nazwisko idola, wygląd, cechy charakteru, umiejętności, źródło informacji. Wpisujemy jedną najważniejszą cechę tej osoby godną naśladowania. Przypięcie arkuszy i analiza wyników.

7. Uczestnicy otrzymują czyste karteczki, wpisują na nich swoje imiona, nazwiska lub przezwiska i przesyłają je sobie nawzajem w grupie. Wpisują na kartki te cechy kolegów, które im imponują, są wartościowe, godne naśladowania (tylko pozytywne cechy i uwagi).

8. Dopisują jedną najważniejszą cechę, jaką zauważyli inni do arkuszy idola.

9. Podsumowanie. Każdy może być dla kogoś innego ważną osobą, godną podziwu.

1. Przydzielenie osobom, które pełnią rolę klasowych błaznów odpowiedzialnych zadań np. zorganizowanie konkursu, gier sportowych itp.